Image default
DünyaManşet

Gerilim artıyor! Çin’e ait 37 askeri hava aracı tespit edildi

Tayvan Adası’nın etrafında bulunan 37 Çin’e ait askeri hava aracının 33’ü, Tayvan Boğazı’nda taraflar arasındaki etki alanlarını aşarak hava ve deniz sınırlarını ihlal ettiği belirlendi.

Gerilim artıyor! Çin’e ait 37 askeri hava aracı tespit edildi

Tayvan Savunma Bakanlığının X sosyal medya platformundaki hesabından yapılan açıklamada, son 24 saatte Çin ordusuna ait 37 hava aracı ve 7 geminin Ada çevresinde görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, 37 askeri hava aracından 33’ünün, Tayvan Boğazı’ndaki itibari “orta çizginin” ötesine geçtiği ve Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” ilan ettiği sahada uçtuğu kaydedildi.

Bakanlığın yayımladığı haritada hava araçlarının Tayvan’ın kuzey ucundaki Keelung iline 40 deniz mili (74,08 kilometre), güney ucundaki Pingtung iline ise 43 deniz mili (79,68 kilometre) kadar yaklaştığı görüldü.

Çin’in topraklarının parçası olduğunu savunduğu Tayvan, 1949’dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor. Çin ana karası ile Tayvan arasında iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık ve egemenlik ihtilafı sürüyor.

Son yıllarda Tayvan üzerindeki askeri baskıyı artıran Pekin yönetimi, Ada’nın ana kara ile yeniden birleşmesi için gerekirse güç kullanımını dışlamayacağını vurguluyor.

 

KAYNAK: Anadolu Ajansı

 

Related posts

TSK’dan Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yılına özel geçit töreni

admin

Bakan Güler, Mali Kara Kuvvetleri Komutanı Samake’yi makamında ağırladı

admin

Yüzde 25’lik zam sınırı kalktı! Kira artışlarında yeni dönem

admin

Yorum bırakın