Image default
GüncelManşet

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: İş gücüne katılım oranı tarihi zirvede

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, mayıs ayı iş gücü istatistiklerine göre, Türkiye’de iş gücüne katılım oranının yüzde 54,5’e yükselerek tarihi bir zirveye ulaştığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: İş gücüne katılım oranı tarihi zirvede

Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), mayıs ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini değerlendirdi.

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 8,4 İLE AZALMAYA DEVAM EDİYOR

Dezenflasyon sürecinde uyguladıkları istihdam dostu politikalar sayesinde ekonominin istihdam üretmeye devam ettiğini belirten Yılmaz, mevsim etkisinden arındırılmış verilere göre 2024 Mayıs ayı işsizlik verisinin yüzde 8,4 oranla azalmaya devam ettiğini bildirdi.

İSTİHDAM ARTIYOR, İŞSİZLİK ORANI DÜŞÜYOR

Bir önceki aya ve Orta Vadeli Program (OVP) beklentilerine göre iyi performans gösteren işsizlik oranının geçen yıl mayıs ayına göre 1,1 puan azaldığını aktaran Yılmaz, “İstihdamımız bir önceki yılın aynı ayına göre 1 milyon 267 bin kişi artarak 32,9 milyon kişi olurken istihdam oranı da yüzde 50 ile en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Ekonomimizin potansiyeli açısından önemli bir gösterge olan işgücüne katılma oranı da yüzde 54,5 ile tarihi zirvededir.

GENÇLER VE KADINLAR İÇİN İSTİHDAM ÖNEMLİ

İstikrarlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için gençlerin ve kadınların üretimde daha fazla rol üstlenmesini önemsiyoruz. Bu çerçevede uyguladığımız politikalar sayesinde gençlerde işsizlik geçen yılın aynı ayına göre 1,3 puan azalarak yüzde 15, kadınlarda ise aynı oran 2 puan azalarak yüzde 11 olarak gerçekleşmiştir. Dezenflasyon döneminde ilerlerken, gençler ve kadınlar başta olmak üzere toplumun her kesimini kapsayan, girişimciliği ve yenilikçiliği destekleyen kalkınma odaklı politikalarımızla istihdamı artırmaya devam edeceğiz.”

 

KAYNAK: Anadolu Ajansı

 

Related posts

İzmir’deki orman yangınına müdahale ediliyor

admin

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail üzerinde baskı kurmayı sürdüreceğiz

admin

Fahrettin Altun: “Savaş bitmeli, sorumlular hesap vermeli”

admin

Yorum bırakın